Opis projektu PS WPR

Autor: LGD Prowent Utworzony:12 listopada 2024

 

Projekty PS WPR na lata 2023-2027

 

Wybór i ocena operacji lub grantobiorców przez LGD jest dokonywana zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym kierowanym przez społeczność.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wspiera zrównoważony rozwój polskiej wsi i poprawę warunków życia mieszkańców na obszarach wiejskich. Interwencja “LEADER” jest jednym z działań realizowanych w ramach ww. planu, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Operacje realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 muszą spełniać warunki przyznania i wypłaty pomocy, o których mowa w wytycznych podstawowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie pomocy finansowej w ramach PS WPR na lata 2023-2027 oraz wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania i wypłaty pomocy finansowej  w ramach PS WPR dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – komponent Wdrażanie LSR.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/plan-strategiczny-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-27

W ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027, możliwe do wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach PS WPR są następujące zakresy: Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej, Ochrona dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego polskiej wsi, Przedsiębiorczość, Granty:  organizacja wydarzeń / wsparcie inicjatyw integrujących lokalną społeczność, inicjatyw o charakterze kulturalnym z zachowaniem lokalnego dziedzictwa.

Od tego okresu programowania wnioski będą składane przez specjalnie do tego przygotowany system informatyczny. W przypadku konkursów PS WPR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslug-elektronicznych), natomiast w przypadku grantów PS WPR sposób składania wniosków odbywać się będzie w sposób „tradycyjny” to jest „papierowy” – wnioski składane będą bezpośrednio do biura Lokalnej Grupy Działania.

Realizacja przedsięwzięć wpłynie na zwiększenie dostępności mieszkańców do oferty spędzania czasu wolnego, która będzie obejmowała zarówno ogólnodostępną infrastrukturę publiczną jak i wydarzenia kulturalne. Realizacja przedsięwzięć przyczyni się do podniesienia świadomości mieszkańców w zakresie możliwości rozwoju działalności gospodarczych, tym samym wpłynie na rozwój przedsiębiorczości mieszkańców obszaru, co z kolei przełoży się m.in. na wzrost liczby miejsc pracy oraz wzrost dochodów mieszkańców. Kolejnym efektem realizacji przedsięwzięć będzie zwiększenie innowacyjności obszaru, pogłębienie partnerstwa między różnymi podmiotami oraz zwiększenie integracji społecznej.

Skip to content